Logo Menu 18 - en to it translation catalogue (44 entries)

en: About My System
it: Informazioni sul sistema

en: Activities
it: Attività

en: App Grid
it: Griglia applicazioni

en: Software Center
it: Centro software

en: System Monitor
it: Monitor di sistema

en: Terminal
it: Terminale

en: Extensions
it: Estensioni

en: Force Quit App
it: Forza chiusura applicazione

en: Sleep
it: Sospendi

en: Restart...
it: Riavvia...

en: Shut Down...
it: Spegni...

en: Lock Screen
it: Blocco schermo

en: Log Out...
it: Termina sessione...

en: Symbolic Icons
it: Icone simboliche

en: Coloured Icons
it: Icone colorate

en: Icon Settings
it: Impostazione icona

en: Icon Size
it: Dimensioni icona

en: Use Custom Icon
it: Usa icona personalizzata

en: Selected Icon
it: Icona selezionata

en: Select a Custom Icon
it: Seleziona un'icona personalizzata

en: Change Defaults
it: Modifica impostazioni predefinite

en: Show/Hide Options
it: Mostra/Nascondi le opzioni

en: Top Panel Options
it: Opzioni panello superiore

en: Icon Click Type to open Activities
it: Tipologia clic per lanciare le Attività

en: Left Click
it: Clic sinistro

en: Middle Click
it: Clic centrale

en: Right Click
it: Clic destro

en: Preferred Extensions Application
it: Applicazione estensioni preferita

en: GNOME Extensions
it: Estensioni

en: Extensions Manager
it: Gestore di estensioni

en: Enable Power Options
it: Abilità opzioni alimentazione

en: Hide Force Quit option
it: Nascondi l'opzione Chiusura forzata

en: Show Lock Screen option
it: Mostra l'opzione Blocco schermo

en: Hide Software Centre option
it: Nascondi l'opzione Centro Software

en: Hide Icon Shadow
it: Nascondi l'ombra dell'icona

en: About
it: Informazioni

en: Quick access menu for GNOME
it: Menu rapido per GNOME

en: Logo Menu Version
it: Versione di Logo Menu

en: GNOME Version
it: Versione GNOME

en: Created with love by
it: Creato con amore da

en: Matrix/Element room
it: Stanza Matrix/Element

en: Contributors
it: Contributori

en: This program comes with absolutely no warranty.
it: Questo programma è fornito senza alcuna garanzia.

en: See the %sGNU General Public License, version 2 or later%s for details.
it: Consultare la %sGNU General Public License, versione 2 o successive%s per i dettagli.
