Logo Menu 18 - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: About My System
fr: À propos de mon système

en: Activities
fr: Activités

en: App Grid
fr: Grille d’applications

en: Software Center
fr: Centre de logiciels

en: System Monitor
fr: Moniteur système

en: Force Quit App
fr: Quitter l’application de force

en: Sleep
fr: Mettre en veille

en: Restart...
fr: Redémarrer...

en: Shut Down...
fr: Éteindre...

en: Lock Screen
fr: Verrouiller l’écran

en: Log Out...
fr: Se déconnecter...

en: Symbolic Icons
fr: Icônes de symboles

en: Coloured Icons
fr: Icônes colorées

en: Icon Settings
fr: Paramètres d’icône

en: Icon Size
fr: Taille de l’icône

en: Use Custom Icon
fr: Utiliser une icône personnalisée

en: Selected Icon
fr: Icône sélectionnée

en: Select a Custom Icon
fr: Sélectionnez une icône personnalisée

en: Change Defaults
fr: Modifier les valeurs par défaut

en: Show/Hide Options
fr: Options d'affichage

en: Top Panel Options
fr: Options du panneau supérieur

en: Icon Click Type to open Activities
fr: Type de clic sur l’icône pour ouvrir Activités

en: Left Click
fr: Clic gauche

en: Middle Click
fr: Clic du milieu

en: Right Click
fr: Clic droit

en: Preferred Extensions Application
fr: Application Extensions préférée

en: Extensions Manager
fr: Gestionnaire d’extensions

en: Enable Power Options
fr: Activer les options d’alimentation

en: Hide Force Quit option
fr: Masquer l’option Quitter de force

en: Show Lock Screen option
fr: Afficher l’option Verrouiller l’écran

en: Hide Software Centre option
fr: Masquer l’option Centre de logiciels

en: Show Activities Button
fr: Afficher le bouton Activités

en: Hide Icon Shadow
fr: Masquer l’ombre de l’icône

en: About
fr: À propos

en: Quick access menu for GNOME
fr: Menu d’accès rapide pour GNOME

en: Logo Menu Version
fr: Version de Logo Menu

en: GNOME Version
fr: Version de GNOME

en: Created with love by
fr: Créé avec amour par

en: Matrix/Element room
fr: Salon Matrix/Element

en: Contributors
fr: Contributeur·rices

en: This program comes with absolutely no warranty.
fr: Ce programme est fourni sans aucune garantie.

en: See the %sGNU General Public License, version 2 or later%s for details.
fr: Consultez la %sGNU General Public License, version 2 ou ultérieure%s pour connaître les détails.
