Burn-My-Windows - en to tr translation catalogue (160 entries)

en: Apparition
tr: Hayalet

en: Aura Glow
tr: Aura Parlaması

en: Broken Glass
tr: Kırılan Cam

en: Doom
tr: Kıyamet

en: Energize A
tr: Enerji A

en: Energize B
tr: Enerji B

en: Fire
tr: Ateş

en: Default Fire
tr: Öntanımlı Ateş

en: Hell Fire
tr: Cehennem Ateşi

en: Dark and Smutty
tr: Karanlık ve Kirli

en: Cold Breeze
tr: Soğuk Esinti

en: Santa is Coming
tr: Noel Baba Geliyor

en: Nuclear ☢️
tr: Nükleer ☢️

en: Focus
tr: Odaklan

en: Glide
tr: Süzülme

en: Glitch
tr: Kusur

en: Hexagon
tr: Altıgen

en: Incinerate
tr: Yanma

en: Mushroom
tr: Mantar

en: 8Bit Plumber
tr: 8Bit Tesisatçı

en: Red White and Blue 🇺🇸
tr: Kırmızı Beyaz ve Mavi 🇺🇸

en: Rainbow 🌈
tr: Gökkuşağı 🌈

en: Dracula 🦇
tr: Drakula 🦇

en: Sparkle ✨
tr: Parıltı ✨

en: Paint Brush
tr: Boyama Fırçası

en: Pixelate
tr: Pikselleştirme

en: Pixel Wheel
tr: Piksel Tekeri

en: Pixel Wipe
tr: Piksel Süpürme

en: RGB Warp
tr: RGB Bük

en: Snap of Disintegration
tr: Parçalanma Anı

en: Team Rocket
tr: Roket Takımı

en: T-Rex Attack
tr: T-Rex Saldırısı

en: TV Effect
tr: TV Etkisi

en: TV Glitch
tr: TV Bozukluğu

en: Wisps
tr: Sihir

en: Preview this effect
tr: Bu etkiyi önizle

en: Burn-My-Windows has been updated!
tr: Burn-My-Windows güncellendi!

en: View Changelog
tr: Değişim Günlüğü

en: Delete this Profile?
tr: Bu Profil Silinsin Mi?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
tr: Tüm etki ayarlarıyla birlikte var olan etki profili kalıcı olarak kaybolacak.

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete
tr: Sil

en: Opening Windows
tr: Pencerelerin Açılması

en: Closing Windows
tr: Pencerelerin Kapanması

en: Normal Windows
tr: Normal Pencereler

en: Dialog Windows
tr: İletişim Kutusu Pencereleri

en: Default Color Scheme
tr: Öntanımlı Renk Şeması

en: Dark Color Scheme
tr: Koyu Renk Şeması

en: On Battery
tr: Pilde

en: Plugged In
tr: Fişe Takılı

en: Power-Saver Mode
tr: Güç Tutumu Kipi

en: Balanced Mode
tr: Dengeli Kip

en: Performance Mode
tr: Performans Kipi

en: Power Saver or Balanced
tr: Güç Tutumu veya Dengeli

en: Balanced or Performance
tr: Dengeli veya Performans

en: High Priority
tr: Yüksek Öncelik

en: Standard Profile
tr: Standart Profil

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
tr: %s Ön İzleme

en: Close this Window to Preview the Effect!
tr: Etkiyi Ön İzlemek İçin Bu Pencereyi Kapatın!

en: Visit Homepage
tr: Ana Sayfaya Git

en: View Matching Wallpapers
tr: Eşleşen Duvar Kağıtlarını Görüntüle

en: View Donors Hall-of-Fame
tr: Bağışçılar Ünlüler Salonunu Göster

en: Donate
tr: Bağış

en: Report a Bug
tr: Hata Bildir

en: Create an Effect
tr: Etki Oluştur

en: Translate
tr: Çevir

en: Open Effect-Profile Directory
tr: Efekt Profil Dizinini Aç

en: About Burn-My-Windows
tr: Burn-My-Windows Hakkında

en: Add New Profile...
tr: Yeni Profil Ekle...

en: Animation Time [ms]
tr: Canlandırma Süresi [ms]

en: Reset to Default Value
tr: Öntanımlı Değere Sıfırla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Gravity
tr: Yer Çekimi

en: Blow Force
tr: Darbe Kuvveti

en: Shatter From Pointer Location
tr: İşaretçi Konumundan Parçalanma

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
tr: Parçalar, pencereyi kapatırken fare işaretçinizin bulunduğu yerden uzağa uçacaktır.

en: Strength
tr: Güç

en: Speed
tr: Hız

en: Color
tr: Renk

en: Randomness
tr: Rastgelelik

en: Vertical Overshooting
tr: Dikey Taşma

en: Trail Color
tr: İz Rengi

en: Tip Color
tr: Yazı Rengi

en: Horizontal Scale
tr: Yatay Ölçek

en: Vertical Scale
tr: Dikey Ölçek

en: Pixel Size
tr: Piksel Boyutu

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Red Speed
tr: Kırmızı Hızı

en: Green Speed
tr: Yeşil Hızı

en: Blue Speed
tr: Mavi Hızı

en: Brush Size
tr: Fırça Boyutu

en: Claw Scratch Scale
tr: Pençe Çizik Ölçeği

en: Claw Scratch Count
tr: Pençe Çizik Sayısı

en: Warp Effect
tr: Bükme Etkisi

en: Flash Color
tr: Flaş Rengi

en: Random Color
tr: Rastgele Renk

en: Start Hue
tr: Başlangıç Renk Tonu

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Edge Size
tr: Kenar Boyutu

en: Edge Hardness
tr: Kenar Sertliği

en: Blur Amount
tr: Bulanıklaştırma Miktarı

en: Spoke Count
tr: Parmak Sayısı

en: Squish
tr: Ezmek

en: Tilt
tr: Eğim

en: Shift
tr: Kayma

en: Twirl Intensity
tr: Burgu Gücü

en: Shake Intensity
tr: Sarsıntı Gücü

en: Suction Intensity
tr: Emme Gücü

en: Rotation Speed
tr: Dönüş Hızı

en: Whirling
tr: Dönme

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Turbulence
tr: Türbülans

en: Start at Pointer
tr: İmleçte Başla

en: If disabled, a random location will be chosen.
tr: Devre dışı ise rastgele bir konum seçilir.

en: Mesh Line Width
tr: Mesh Çizgi Genişliği

en: Line Color
tr: Çizgi rengi

en: Glow Color
tr: Işıltı Rengi

en: Additive Blending
tr: Eklemeli Karıştırma

en: You may want to enable this for dark window themes.
tr: Bunu koyu temalı pencereler için etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

en: Presets
tr: Şablon

en: Choose a Preset
tr: Bir Şablon Seçin

en: 3D Noise
tr: 3D Gürültü

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
tr: Daha dinamik bir ateş oluşturur ancak daha fazla GPU gücü gerektirir.

en: Gradient
tr: Gradyan

en: Animation Split
tr: Canlandırma Ayır

en: Rotate Window
tr: Pencereyi Döndür

en: Horizontal Sparkle Position
tr: Yatay Parıltı Konumu

en: Vertical Sparkle Position
tr: Dikey Parıltı Konumu

en: Sparkle Size
tr: Parıltı Boyutu

en: Sparkle Rotation
tr: Parıltı Döndürme

en: Blur Quality
tr: Bulanıklaştırma Kalitesi

en: Effect Profile Constraints
tr: Etki Profili Kısıtlamaları

en: Define when the current effect settings should be used.
tr: Geçerli etki ayarlarının ne zaman kullanılması gerektiğini tanımlayın.

en: Application
tr: Uygulama

en: Any
tr: Herhangi

en: Animation Type
tr: Canlandırma Türü

en: Window Type
tr: Pencere Türü

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Power Mode
tr: Güç Kipi

en: Power Profile
tr: Güç Profili

en: Advanced Profile Options
tr: Gelişmiş Profil Seçenekleri

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
tr: Daha iyi eşleşen profiller olsa bile bu profili kullan.

en: Delete this Profile...
tr: Bu Profili Sil...

en: Effect Selection
tr: Efekt Seçimi

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
tr: Birden fazla seçilirse, rastgele biri uygulanır.

en: Search...
tr: Ara...

en: Enable All
tr: Tümünü Etkinleştir

en: Disable All
tr: Tümünü Devre Dışı Bırak

en: Effect Presets
tr: Etki Önayarları

en: Scale Style
tr: Ölçek Biçemi

en: 8Bit --- Smooth
tr: 8Bit --- Pürüzsüz

en: Spark Count
tr: Parıltı Sayısı

en: Spark Rotation
tr: Parıltı Döndürme

en: Spark Color
tr: Parıltı Rengi

en: Rays Color
tr: Işın Rengi

en: Star Rings Count
tr: Yıldız Halka Sayısı

en: Star Ring Rotation
tr: Yıldız Halka Döndürme

en: Stars Count Per Ring
tr: Halkadaki Yıldız Sayısı

en: Star Gradient
tr: Yıldız Gradyanı

en: Noise
tr: Gürültü
