burn-my-windows - en to pt_BR translation catalogue (126 entries)

en: Apparition
pt_BR: Aparição

en: Broken Glass
pt_BR: Vidro Quebrado

en: Energize A
pt_BR: Energizar A

en: Energize B
pt_BR: Energizar B

en: Fire
pt_BR: Fogo

en: Default Fire
pt_BR: Fogo Padrão

en: Hell Fire
pt_BR: Fogo Do Inferno

en: Dark and Smutty
pt_BR: Escuro e Enferrujado

en: Cold Breeze
pt_BR: Brisa Fria

en: Santa is Coming
pt_BR: O Papai Noel está Chegando

en: Focus
pt_BR: Foco

en: Glide
pt_BR: Deslizar

en: Glitch
pt_BR: Defeito

en: Hexagon
pt_BR: Hexágono

en: Incinerate
pt_BR: Incinerar

en: Mushroom
pt_BR: Cogumelo

en: Red White and Blue 🇺🇸
pt_BR: Vermelho Branco e Azul🇺🇸

en: Rainbow 🌈
pt_BR: Arco-íris🌈

en: Paint Brush
pt_BR: Pincel

en: Pixelate
pt_BR: Pixelizar

en: Pixel Wheel
pt_BR: Roda Pixelizada

en: Pixel Wipe
pt_BR: Limpeza de pixels

en: Snap of Disintegration
pt_BR: Estalo da Desintegração

en: T-Rex Attack
pt_BR: Ataque do T-Rex

en: TV Effect
pt_BR: Efeito de TV

en: TV Glitch
pt_BR: Defeito na TV

en: Wisps
pt_BR: Fagulhas

en: Preview this effect
pt_BR: Visualizar esse efeito

en: Burn-My-Windows has been updated!
pt_BR: Burn-My-Windows foi atualizado!

en: View Changelog
pt_BR: Veja as Alterações

en: Delete this Profile?
pt_BR: Excluir esse Perfil?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
pt_BR: O perfil de efeito atual com todas as suas configurações de efeito será perdido permanentemente.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Opening Windows
pt_BR: Abrir Janelas

en: Closing Windows
pt_BR: Fechar Janelas

en: Normal Windows
pt_BR: Janelas Normais

en: Dialog Windows
pt_BR: Janelas de Diálogo

en: Default Color Scheme
pt_BR: Esquema de Cores Padrão

en: Dark Color Scheme
pt_BR: Esquema de Cores Escuras

en: On Battery
pt_BR: Na Bateria

en: Plugged In
pt_BR: No Carregador

en: Power-Saver Mode
pt_BR: Modo Economia de Energia

en: Balanced Mode
pt_BR: Modo Balanceado

en: Performance Mode
pt_BR: Modo Performance

en: Power Saver or Balanced
pt_BR: Economia de Energia ou Balanceado

en: Balanced or Performance
pt_BR: Balanceado ou Performance

en: High Priority
pt_BR: Alta Prioridade

en: Standard Profile
pt_BR: Perfil Padrão

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
pt_BR: Visualização para %s

en: Close this Window to Preview the Effect!
pt_BR: Feche essa Janela para Visualizar o Efeito!

en: Visit Homepage
pt_BR: Visite a Homepage

en: View Matching Wallpapers
pt_BR: Ver Papéis de Parede Correspondentes

en: View Donors Hall-of-Fame
pt_BR: Ver Hall-da-Fama de Doadores

en: Donate
pt_BR: Doe

en: Report a Bug
pt_BR: Reportar um Erro

en: Create an Effect
pt_BR: Criar um Efeito

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Open Effect-Profile Directory
pt_BR: Abrir Diretório Effect-Profile

en: About Burn-My-Windows
pt_BR: Sobre o Burn-My-Windows

en: Add New Profile...
pt_BR: Adicionar Novo Perfil...

en: Animation Time [ms]
pt_BR: Período de Animação [ms]

en: Reset to Default Value
pt_BR: Resetar para os Valores Padrões

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Gravity
pt_BR: Gravidade

en: Blow Force
pt_BR: Força do Golpe

en: Shatter From Pointer Location
pt_BR: Quebrar Partindo do Ponteiro do Mouse

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
pt_BR: Os fragmentos voarão para longe de onde estava o ponteiro do mouse ao fechar a janela.

en: Strength
pt_BR: Força

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Color
pt_BR: Cor

en: Randomness
pt_BR: Aleatoriedade

en: Vertical Overshooting
pt_BR: Ultrapassagem Vertical

en: Trail Color
pt_BR: Cor da Trilha

en: Tip Color
pt_BR: Cor da Ponta

en: Horizontal Scale
pt_BR: Escala Horizontal

en: Vertical Scale
pt_BR: Escala Vertical

en: Pixel Size
pt_BR: Tamanho do Pixel

en: Brush Size
pt_BR: Tamanho do Pincel

en: Claw Scratch Scale
pt_BR: Escala do Arranhão da Garra

en: Claw Scratch Count
pt_BR: Total de Arranhões de Garra

en: Warp Effect
pt_BR: Efeito de Deformação

en: Flash Color
pt_BR: Cor do Flash

en: Blur Amount
pt_BR: Quantidade de Desfoque

en: Spoke Count
pt_BR: Contagem de Raios

en: Squish
pt_BR: Achatamento

en: Tilt
pt_BR: Inclinação

en: Shift
pt_BR: Turno

en: Twirl Intensity
pt_BR: Intensidade do Giro

en: Shake Intensity
pt_BR: Intensidade da Agitação

en: Suction Intensity
pt_BR: Intensidade da Sucção

en: Rotation Speed
pt_BR: Velocidade de Rotação

en: Whirling
pt_BR: Girando

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Turbulence
pt_BR: Turbulência

en: Start at Pointer
pt_BR: Começar no Ponteiro

en: If disabled, a random location will be chosen.
pt_BR: Se desativado, um local aleatório será escolhido.

en: Mesh Line Width
pt_BR: Largura da Linha de Malha

en: Line Color
pt_BR: Cor da Linha

en: Glow Color
pt_BR: Cor do Brilho

en: Additive Blending
pt_BR: Mistura de Aditivos

en: You may want to enable this for dark window themes.
pt_BR: Você pode querer habilitar isso para temas de janelas escuras.

en: Presets
pt_BR: Predefinições

en: Choose a Preset
pt_BR: Escolha uma Predefinição

en: 3D Noise
pt_BR: Ruído 3D

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
pt_BR: Cria um fogo mais dinâmico, mas requer mais potência da GPU.

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Blur Quality
pt_BR: Qualidade do Desfoque

en: Effect Profile Constraints
pt_BR: Restrições do Perfil de Efeito

en: Define when the current effect settings should be used.
pt_BR: Define quando as configurações de efeito atuais devem ser usadas.

en: Application
pt_BR: Aplicação

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Animation Type
pt_BR: Tipo de Animação

en: Window Type
pt_BR: Tipo de Janela

en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de Cores

en: Power Mode
pt_BR: Modo de Energia

en: Power Profile
pt_BR: Perfil de Energia

en: Advanced Profile Options
pt_BR: Opções Avançadas de Perfil

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
pt_BR: Use esse perfil mesmo que haja perfis de correspondência melhores.

en: Delete this Profile...
pt_BR: Excluir este Perfil...

en: Effect Selection
pt_BR: Seleção de Efeitos

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
pt_BR: Se vários forem selecionados, um é escolhido aleatoriamente.

en: Search...
pt_BR: Procurar…

en: Enable All
pt_BR: Ativar Todos

en: Disable All
pt_BR: Desativar Todos

en: Noise
pt_BR: Ruído
