burn-my-windows - en to pl translation catalogue (158 entries)

en: Apparition
pl: Teleportacja

en: Aura Glow
pl: Blask Aury

en: Broken Glass
pl: Rozbicie Szkła

en: Energize A
pl: Energetyzacja A

en: Energize B
pl: Energetyzacja B

en: Fire
pl: Ogień

en: Default Fire
pl: Domyślny Ogień

en: Hell Fire
pl: Ogień Piekielny

en: Dark and Smutty
pl: Ciemny i Brudny

en: Cold Breeze
pl: Zimna Bryza

en: Santa is Coming
pl: Nadchodzi Święty Mikołaj

en: Nuclear ☢️
pl: Nuklearny ☢️

en: Focus
pl: Ostrość

en: Glide
pl: Poślizg

en: Glitch
pl: Zakłócenia

en: Hexagon
pl: Sześciokąt

en: Incinerate
pl: Spopielenie

en: Mushroom
pl: Grzyb

en: 8Bit Plumber
pl: 8-Bitowy Hydraulik

en: Red White and Blue 🇺🇸
pl: Czerwony Biały i Niebieski 🇺🇸

en: Rainbow 🌈
pl: Tęcza 🌈

en: Dracula 🦇
pl: Drakula 🦇

en: Sparkle ✨
pl: Błysk ✨

en: Paint Brush
pl: Pędzel

en: Pixelate
pl: Pikselowanie

en: Pixel Wheel
pl: Pikselowe Koło

en: Pixel Wipe
pl: Pikselowe Przetarcie

en: RGB Warp
pl: Zniekształcenie RGB

en: Snap of Disintegration
pl: Pstryknięcie Dezintegracji

en: Team Rocket
pl: Zespół R

en: T-Rex Attack
pl: Atak T-Rex-a

en: TV Effect
pl: Efekt TV

en: TV Glitch
pl: Zakłócenia TV

en: Wisps
pl: Ogniki

en: Preview this effect
pl: Podgląd efektu

en: Burn-My-Windows has been updated!
pl: Burn-My-Windows został zaktualizowany!

en: View Changelog
pl: Pokaż Dziennik Zmian

en: Delete this Profile?
pl: Usunąć ten profil?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
pl: Bieżący profil efektów wraz ze wszystkimi jego ustawieniami efektów zostanie trwale utracony.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Delete
pl: Usuń

en: Opening Windows
pl: Otwieranie okien

en: Closing Windows
pl: Zamykanie okien

en: Normal Windows
pl: Normalne okna

en: Dialog Windows
pl: Okna dialogowe

en: Default Color Scheme
pl: Domyślny schemat kolorów

en: Dark Color Scheme
pl: Ciemny schemat kolorów

en: On Battery
pl: Zasilanie bateryjne

en: Plugged In
pl: Podłączony

en: Power-Saver Mode
pl: Tryb oszczędzania energii

en: Balanced Mode
pl: Tryb zrównoważony

en: Performance Mode
pl: Tryb wydajności

en: Power Saver or Balanced
pl: Oszczędzanie energii lub zrównoważony

en: Balanced or Performance
pl: Zrównoważony lub wydajny

en: High Priority
pl: Wysoki priorytet

en: Standard Profile
pl: Profil standardowy

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
pl: Podgląd dla %s

en: Close this Window to Preview the Effect!
pl: Zamknij to Okno, aby zobaczyć Efekt!

en: Visit Homepage
pl: Odwiedź Stronę Główną

en: View Matching Wallpapers
pl: Zobacz pasujące tapety

en: View Donors Hall-of-Fame
pl: Zobacz Sale Chwały Darczyńców

en: Donate
pl: Wspomóż

en: Report a Bug
pl: Zgłoś Błąd

en: Create an Effect
pl: Stwórz Efekt

en: Translate
pl: Przetłumacz

en: Open Effect-Profile Directory
pl: Otwórz ścieżkę z profilami efektów

en: About Burn-My-Windows
pl: Informacje o Burn-My-Windows

en: Add New Profile...
pl: Dodaj nowy profil...

en: Animation Time [ms]
pl: Czas Animacji [ms]

en: Reset to Default Value
pl: Zresetuj do Domyślnej Wartości

en: Scale
pl: Skala

en: Gravity
pl: Grawitacja

en: Blow Force
pl: Siła Uderzenia

en: Shatter From Pointer Location
pl: Roztrzaskaj z Pozycji Kursora

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
pl: Odłamki odlecą z miejsca, w którym znajdował się wskaźnik myszy podczas zamykania okna.

en: Strength
pl: Natężenie

en: Speed
pl: Szybkość

en: Color
pl: Kolor

en: Randomness
pl: Losowość

en: Vertical Overshooting
pl: Przestrzelenie Pionowe

en: Trail Color
pl: Kolor Śladu

en: Tip Color
pl: Kolor Końcówki

en: Horizontal Scale
pl: Skala Pozioma

en: Vertical Scale
pl: Skala Pionowa

en: Pixel Size
pl: Rozmiar Pikseli

en: Brightness
pl: Jasność

en: Red Speed
pl: Szybkość Czerwonego

en: Green Speed
pl: Szybkość Zielonego

en: Blue Speed
pl: Szybkość Niebieskiego

en: Brush Size
pl: Rozmiar pędzla

en: Claw Scratch Scale
pl: Skala Drapnięć Pazurów

en: Claw Scratch Count
pl: Liczba Drapnięć Pazurów

en: Warp Effect
pl: Efekt Wypaczenia

en: Flash Color
pl: Kolor Blasku

en: Random Color
pl: Losowy Kolor

en: Start Hue
pl: Początkowy Odcień

en: Saturation
pl: Nasycenie

en: Edge Size
pl: Rozmiar Krawędzi

en: Edge Hardness
pl: Twardość Krawędzi

en: Blur Amount
pl: Poziom Rozmycia

en: Spoke Count
pl: Liczba szprych

en: Squish
pl: Zgniatanie

en: Tilt
pl: Przechylenie

en: Shift
pl: Zmiana

en: Twirl Intensity
pl: Intensywność Wirowania

en: Shake Intensity
pl: Intensywność Wstrząsania

en: Suction Intensity
pl: Intensywność Ssania

en: Rotation Speed
pl: Prędkość obrotu

en: Whirling
pl: Wirowanie

en: Details
pl: Szczegóły

en: Turbulence
pl: Turbulencja

en: Start at Pointer
pl: Start od Kursora

en: If disabled, a random location will be chosen.
pl: Jeśli wyłączone, lokalizacja jest losowa.

en: Mesh Line Width
pl: Szerokość Linii Siatki

en: Line Color
pl: Kolor Linii

en: Glow Color
pl: Kolor Poświaty

en: Additive Blending
pl: Mieszanie Addytywne

en: You may want to enable this for dark window themes.
pl: Możesz chcieć to włączyć w przypadku ciemnych motywów okien.

en: Presets
pl: Predefiniowane

en: Choose a Preset
pl: Wybierz Obecny

en: 3D Noise
pl: Szum 3D

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
pl: Tworzy bardziej dynamiczny ogień, ale wymaga większej mocy GPU.

en: Animation Split
pl: Podział Animacji

en: Rotate Window
pl: Obracaj Oknem

en: Horizontal Sparkle Position
pl: Pozycja Pozioma Błysku

en: Vertical Sparkle Position
pl: Pozycja Pionowa Błysku

en: Sparkle Size
pl: Rozmiar Błysku

en: Sparkle Rotation
pl: Obrót Błysku

en: Blur Quality
pl: Jakość Rozmycia

en: Effect Profile Constraints
pl: Ograniczenia profilu efektu

en: Define when the current effect settings should be used.
pl: Określ, kiedy mają być używane bieżące ustawienia efektów.

en: Application
pl: Aplikacja

en: Any
pl: Każdy

en: Animation Type
pl: Typ animacji

en: Window Type
pl: Typ okna

en: Color Scheme
pl: Schemat kolorów

en: Power Mode
pl: Tryb zasilania

en: Power Profile
pl: Profil mocy

en: Advanced Profile Options
pl: Zaawansowane opcje profilu

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
pl: Użyj tego profilu, nawet jeśli istnieją lepiej dopasowane profile.

en: Delete this Profile...
pl: Usuń ten profil...

en: Effect Selection
pl: Wybór efektu

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
pl: Jeśli wybrano kilka, efekt jest wybierany losowo.

en: Search...
pl: Wyszukaj...

en: Enable All
pl: Włącz Wszystko

en: Disable All
pl: Wyłącz Wszystko

en: Effect Presets
pl: Gotowce Efektów

en: Scale Style
pl: Styl Skali

en: 8Bit --- Smooth
pl: 8-Bitowa --- Gładka

en: Spark Count
pl: Ilość Iskier

en: Spark Rotation
pl: Obrót Iskry

en: Spark Color
pl: Kolor Iskry

en: Rays Color
pl: Kolor Promieni

en: Star Rings Count
pl: Ilość Pierścieni Gwiazd

en: Star Ring Rotation
pl: Obrót Pierścieni Gwiazd

en: Stars Count Per Ring
pl: Ilość Gwiazd Na Pierścień

en: Star Gradient
pl: Gradient Gwiazd

en: Noise
pl: Szum
