Burn-My-Windows - en to nl translation catalogue (156 entries)

en: Apparition
nl: Verschijning

en: Aura Glow
nl: Aura-gloed

en: Broken Glass
nl: Gebroken glas

en: Doom
nl: Verdoemenis

en: Energize A
nl: Stimulatie A

en: Energize B
nl: Stimulatie B

en: Fire
nl: Vuur

en: Default Fire
nl: Normaal vuur

en: Hell Fire
nl: Hellevuur

en: Dark and Smutty
nl: Donker en zwart

en: Cold Breeze
nl: Koude wind

en: Santa is Coming
nl: Kerstmanvuur

en: Nuclear ☢️
nl: Nucleair ☢️

en: Glide
nl: Glijden

en: Glitch
nl: Verstoring

en: Incinerate
nl: Verbranden

en: Mushroom
nl: Paddenstoel

en: 8Bit Plumber
nl: 8-bits loodgieter

en: Red White and Blue 🇺🇸
nl: Rood, wit en blauw 🇺🇸

en: Rainbow 🌈
nl: Regenboog 🌈

en: Sparkle ✨
nl: Sprankeling ✨

en: Paint Brush
nl: Verfkwast

en: Pixelate
nl: Pixelvorming

en: Pixel Wheel
nl: Pixelwiel

en: Pixel Wipe
nl: Pixelwisser

en: Portal
nl: Portaal

en: RGB Warp
nl: RGB-vervorming

en: Snap of Disintegration
nl: Uiteenvallen

en: T-Rex Attack
nl: T-Rex-aanval

en: TV Effect
nl: Tv-effect

en: TV Glitch
nl: Tv-hapering

en: Wisps
nl: Dwaallicht

en: Preview this effect
nl: Effect voorvertonen

en: Burn-My-Windows has been updated!
nl: Burn-My-Windows is bijgewerkt!

en: View Changelog
nl: Wijzigingslog bekijken

en: Delete this Profile?
nl: Profiel verwijderen?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
nl: Let op: hierdoor wordt het huidige profiel met alle bijbehorende voorkeuren verwijderd.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Opening Windows
nl: Vensters openen

en: Closing Windows
nl: Vensters sluiten

en: Normal Windows
nl: Normale vensters

en: Dialog Windows
nl: Dialoogvensters

en: Default Color Scheme
nl: Standaardthema

en: Dark Color Scheme
nl: Donker thema

en: On Battery
nl: Op accu

en: Plugged In
nl: Op netstroom

en: Power-Saver Mode
nl: Energiebesparingsmodus

en: Balanced Mode
nl: Gebalanceerde modus

en: Performance Mode
nl: Prestatiemodus

en: Power Saver or Balanced
nl: Energiebesparing of gebalanceerd

en: Balanced or Performance
nl: Gebalanceerd of prestaties

en: High Priority
nl: Hoge prioriteit

en: Standard Profile
nl: Standaardprofiel

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
nl: %s-voorvertoning

en: Close this Window to Preview the Effect!
nl: Sluit dit venster om het effect voor te vertonen!

en: Visit Homepage
nl: Website openen

en: View Matching Wallpapers
nl: Bijpassende achtergronden tonen

en: View Donors Hall-of-Fame
nl: Bekĳk de ere­galerij van donateurs

en: Donate
nl: Doneren

en: Report a Bug
nl: Bug melden

en: Create an Effect
nl: Effect creëren

en: Translate
nl: Vertalen

en: Open Effect-Profile Directory
nl: Effect­profiel­map openen

en: About Burn-My-Windows
nl: Over Burn-My-Windows

en: Add New Profile...
nl: Profiel toevoegen…

en: Animation Time [ms]
nl: Animatieduur [in ms]

en: Reset to Default Value
nl: Standaardwaarde herstellen

en: Scale
nl: Schaal

en: Gravity
nl: Zwaartekracht

en: Blow Force
nl: Windkracht

en: Shatter From Pointer Location
nl: Uiteenvallen bij cursorpositie

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
nl: De stukken vliegen weg vanaf de cursorpositie na het sluiten van een venster.

en: Strength
nl: Kracht

en: Speed
nl: Snelheid

en: Color
nl: Kleur

en: Randomness
nl: Willekeurigheid

en: Vertical Overshooting
nl: Verticale verspringing

en: Trail Color
nl: Sleepspoorkleur

en: Tip Color
nl: Piekkleur

en: Horizontal Scale
nl: Horizontale schaal

en: Vertical Scale
nl: Verticale schaal

en: Pixel Size
nl: Pixelgrootte

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Red Speed
nl: Rode snelheid

en: Green Speed
nl: Groene snelheid

en: Blue Speed
nl: Blauwe snelheid

en: Brush Size
nl: Kwastgrootte

en: Claw Scratch Scale
nl: Schaal van pootkrabben

en: Claw Scratch Count
nl: Aantal pootkrabben

en: Warp Effect
nl: Vervormingseffect

en: Flash Color
nl: Flitskleur

en: Random Color
nl: Willekeurige kleur

en: Start Hue
nl: Start­tint

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Edge Size
nl: Rand­grootte

en: Edge Hardness
nl: Rand­hardheid

en: Blur Amount
nl: Vervagings­sterkte

en: Spoke Count
nl: Aantal spaken

en: Squish
nl: Pletten

en: Tilt
nl: Kantelen

en: Shift
nl: Verschuiven

en: Twirl Intensity
nl: Wervelintensiteit

en: Shake Intensity
nl: Schudintensiteit

en: Suction Intensity
nl: Zuigintensiteit

en: Rotation Speed
nl: Draaisnelheid

en: Whirling
nl: Werveling

en: Turbulence
nl: Turbulentie

en: Start at Pointer
nl: Beginnen bij cursor

en: If disabled, a random location will be chosen.
nl: Schakel uit om vanaf een willekeurige schermlocatie te beginnen.

en: Mesh Line Width
nl: Gaaslijnbreedte

en: Line Color
nl: Lijnkleur

en: Glow Color
nl: Gloeikleur

en: Additive Blending
nl: Overvloeien

en: You may want to enable this for dark window themes.
nl: Dit is mogelijk nuttig bij het gebruik van donkere thema's.

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Choose a Preset
nl: Kies een voorinstelling

en: 3D Noise
nl: 3D-ruis

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
nl: Zorgt voor een speels vuur, maar vereist meer computerkracht.

en: Gradient
nl: Verloop

en: Animation Split
nl: Animatie­splitsing

en: Rotate Window
nl: Venster draaien

en: Horizontal Sparkle Position
nl: Horizontale schitter­positie

en: Vertical Sparkle Position
nl: Verticale schitter­positie

en: Sparkle Size
nl: Schitter­grootte

en: Sparkle Rotation
nl: Schitter­draaiing

en: Blur Quality
nl: Vervagings­kwaliteit

en: Effect Profile Constraints
nl: Effectbeperkingen

en: Define when the current effect settings should be used.
nl: Geef aan wanneer de huidige effectvoorkeuren dienen te worden gebruikt.

en: Application
nl: App

en: Any
nl: Elke

en: Animation Type
nl: Soort animatie

en: Window Type
nl: Soort venster

en: Color Scheme
nl: Thema

en: Power Mode
nl: Energiemodus

en: Power Profile
nl: Energieprofiel

en: Advanced Profile Options
nl: Geavanceerde profielopties

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
nl: Gebruik dit profiel, zelfs als er beter overeenkomende profielen zijn.

en: Delete this Profile...
nl: Profiel verwijderen…

en: Effect Selection
nl: Effect­selectie

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
nl: Als er meerdere effecten zijn geselecteerd, dan wordt er willekeurig gekozen.

en: Search...
nl: Zoeken…

en: Enable All
nl: Alles inschakelen

en: Disable All
nl: Alles uitschakelen

en: Effect Presets
nl: Effect­voorinstellingen

en: Scale Style
nl: Schaal­grootte

en: 8Bit --- Smooth
nl: 8-bits --- Soepel

en: Spark Count
nl: Vonk­aantal

en: Spark Rotation
nl: Vonk­draaiing

en: Spark Color
nl: Vonk­kleur

en: Rays Color
nl: Straal­kleur

en: Star Rings Count
nl: Aantal ster­ringen

en: Star Ring Rotation
nl: Draaiing van ster­ringen

en: Stars Count Per Ring
nl: Sterren­aantal per ring

en: Star Gradient
nl: Ster­verloop

en: Noise
nl: Ruis
