burn-my-windows - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: Apparition
ja: 幻影

en: Broken Glass
ja: 壊れたガラス

en: Energize A
ja: エナジャイズ A

en: Energize B
ja: エナジャイズ B

en: Fire
ja: 炎

en: Default Fire
ja: デフォルトの炎

en: Hell Fire
ja: 地獄の炎

en: Dark and Smutty
ja: 暗い感じ

en: Cold Breeze
ja: 冷たい風

en: Santa is Coming
ja: サンタさんがやってきた

en: Glide
ja: グライド

en: Glitch
ja: グリッチ

en: Hexagon
ja: ヘキサゴン

en: Incinerate
ja: 焼却

en: Matrix
ja: マトリックス

en: Paint Brush
ja: ペイントブラシ

en: Pixelate
ja: ピクセル

en: Pixel Wheel
ja: ピクセルの輪

en: Pixel Wipe
ja: ピクセルの波

en: Portal
ja: ポータル

en: Snap of Disintegration
ja: 指パッチン

en: T-Rex Attack
ja: ティラノサウルスの攻撃

en: TV Effect
ja: テレビ

en: TV Glitch
ja: テレビの故障

en: Wisps
ja: フェアリー

en: Preview this effect
ja: このエフェクトをプレビュー

en: Burn-My-Windows has been updated!
ja: Burn-My-Windows がアップデートされました!

en: View Changelog
ja: 変更ログを見る

en: Delete this Profile?
ja: このプロファイルを削除しますか？

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
ja: すべてのエフェクト設定を含む現在のエフェクトプロファイルは永久に失われます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Delete
ja: 削除

en: Power-Saver Mode
ja: 省電力モード

en: Balanced Mode
ja: バランスモード

en: Performance Mode
ja: パフォーマンスモード

en: Power Saver or Balanced
ja: 省電力またはバランス

en: Balanced or Performance
ja: バランスまたはパフォーマンス

en: High Priority
ja: 高い優先度

en: Standard Profile
ja: 標準プロファイル

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
ja: %s のプレビュー

en: Close this Window to Preview the Effect!
ja: このウィンドウを閉じてエフェクトを試してみて下さい！

en: Visit Homepage
ja: ホームページを訪れる

en: View Matching Wallpapers
ja: マッチする壁紙を見る

en: Donate
ja: 寄付する

en: Report a Bug
ja: バグを報告する

en: Create an Effect
ja: エフェクトを作成する

en: Translate
ja: 翻訳する

en: About Burn-My-Windows
ja: Burn-My-Windows について

en: Animation Time [ms]
ja: アニメーション時間（ミリ秒）

en: Reset to Default Value
ja: デフォルトの値にリセット

en: Scale
ja: 大きさ

en: Gravity
ja: 重力

en: Blow Force
ja: 吹き飛ぶ強さ

en: Shatter From Pointer Location
ja: ポインタの位置から砕ける

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
ja: ウィンドウが閉じられた際のポインタの位置から砕け散ります。

en: Speed
ja: 速さ

en: Color
ja: 色

en: Randomness
ja: ランダム度

en: Vertical Overshooting
ja: 垂直オーバーシュート

en: Trail Color
ja: 軌跡の色

en: Tip Color
ja: 先端の色

en: Pixel Size
ja: ピクセルの大きさ

en: Twirl Intensity
ja: ねじれの強さ

en: Shake Intensity
ja: 揺れの強さ

en: Suction Intensity
ja: 吸う力の強さ

en: Rotation Speed
ja: 回転速度

en: Whirling
ja: 渦巻き度

en: Details
ja: ディテール

en: Turbulence
ja: 乱気流

en: Start at Pointer
ja: ポインタから開始

en: If disabled, a random location will be chosen.
ja: 無効化されている場合、ランダムに位置が選ばれます。

en: Line Color
ja: 線の色

en: Glow Color
ja: 光の色

en: Presets
ja: プリセット

en: Choose a Preset
ja: プリセットを選ぶ

en: 3D Noise
ja: 3D ノイズ

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
ja: ダイナミックな炎を生成します。GPU の使用率が増えます。

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
ja: 複数のエフェクトが設定されている場合、その中からランダムに選択されます。

en: Noise
ja: ノイズ
