burn-my-windows - en to id translation catalogue (157 entries)

en: Apparition
id: Penyedotan

en: Broken Glass
id: Kaca Pecah

en: Energize A
id: Memberdayakan A

en: Energize B
id: Memberdayakan B

en: Fire
id: Api

en: Default Fire
id: Api (Bawaan)

en: Hell Fire
id: Api Amat Panas

en: Dark and Smutty
id: Redup

en: Cold Breeze
id: Angin Sejuk

en: Santa is Coming
id: Sinterklas Datang

en: Nuclear ☢️
id: Nuklir ☢️

en: Focus
id: Fokus

en: Glide
id: Meluncur

en: Hexagon
id: Segi Enam

en: Incinerate
id: Bakar

en: Matrix
id: Matriks

en: Mushroom
id: Jamur

en: 8Bit Plumber
id: Plumber 8Bit

en: New Bros 2 🍄
id: Bros Baru 2 🍄

en: Red White and Blue 🇺🇸
id: Merah Putih dan Biru 🇺🇸

en: Rainbow 🌈
id: Pelangi 🌈

en: Sparkle ✨
id: Kilat ✨

en: Paint Brush
id: Kuas Cat

en: Pixelate
id: Pikselasi

en: Pixel Wheel
id: Roda Piksel

en: Pixel Wipe
id: Gelombang Piksel

en: Portal
id: Pintu Gerbang Ajaib

en: Snap of Disintegration
id: Jentikan Kehancuran

en: T-Rex Attack
id: Serangan T-Rex

en: TV Effect
id: Efek TV

en: TV Glitch
id: Glitch TV

en: Wisps
id: Cahaya

en: Preview this effect
id: Pratinjau efek ini

en: Burn-My-Windows has been updated!
id: Burn-My-Windows telah diperbarui!

en: View Changelog
id: Lihat Perubahan

en: Delete this Profile?
id: Hapus Profil ini?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
id: Profil efek saat ini dengan semua pengaturan efeknya akan hilang secara permanen.

en: Cancel
id: Batal

en: Delete
id: Hapus

en: Opening Windows
id: Membuka Jendela

en: Closing Windows
id: Menutup Jendela

en: Normal Windows
id: Jendela Biasa

en: Dialog Windows
id: Jendela Dialog

en: Default Color Scheme
id: Skema Warna Default

en: Dark Color Scheme
id: Skema Warna Gelap

en: On Battery
id: Baterai

en: Plugged In
id: Dicolokkan

en: Power-Saver Mode
id: Mode Penghemat Daya

en: Balanced Mode
id: Mode Seimbang

en: Performance Mode
id: Mode Performa

en: Power Saver or Balanced
id: Hemat Daya atau Seimbang

en: Balanced or Performance
id: Seimbang atau Performa

en: High Priority
id: Prioritas Tinggi

en: Standard Profile
id: Profil Standar

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
id: Pratinjau %s

en: Close this Window to Preview the Effect!
id: Tutup jendela ini untuk melihat efeknya!

en: Visit Homepage
id: Buka Website

en: View Matching Wallpapers
id: Lihat wallpaper yang cocok

en: View Donors Hall-of-Fame
id: Lihat Hall-of-Fame Donatur

en: Donate
id: Donasi

en: Report a Bug
id: Laporkan Bug

en: Create an Effect
id: Buat Efek

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Open Effect-Profile Directory
id: Buka Direktori Efek-Profil

en: About Burn-My-Windows
id: Tentang Burn-My-Windows

en: Add New Profile...
id: Tambah Profil Baru...

en: Animation Time [ms]
id: Panjang Animasi [milidetik]

en: Reset to Default Value
id: Kembalikan ke Pengaturan Awal

en: Scale
id: Skala

en: Gravity
id: Gravitasi

en: Blow Force
id: Kekuatan Pecahan

en: Shatter From Pointer Location
id: Pecahkan dari Lokasi Pointer

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
id: Pecahan kaca akan terbang menjauh dari lokasi pointer anda saat menutup jendela.

en: Strength
id: Kekuatan

en: Speed
id: Kecepatan

en: Color
id: Warna

en: Randomness
id: Keserampangan

en: Vertical Overshooting
id: Lewat Batas Vertikal Jendela

en: Trail Color
id: Warna Jejak

en: Tip Color
id: Warna Ujung

en: Horizontal Scale
id: Skala Horizontal

en: Vertical Scale
id: Skala Vertikal

en: Pixel Size
id: Ukuran Piksel

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Red Speed
id: Kecepatan Merah

en: Green Speed
id: Kecepatan Hijau

en: Blue Speed
id: Kecepatan Biru

en: Brush Size
id: Ukuran Kuas

en: Claw Scratch Scale
id: Skala Cakar

en: Claw Scratch Count
id: Jumlah Cakar

en: Warp Effect
id: Efek Distorsi

en: Flash Color
id: Warna

en: Random Color
id: Warna Acak

en: Start Hue
id: Hue Awal

en: Saturation
id: Saturasi

en: Edge Size
id: Ukuran Tepi

en: Edge Hardness
id: Kekerasan Tepi

en: Blur Amount
id: Tingkat Blur

en: Spoke Count
id: Jumlah Spoke

en: Squish
id: Penyet

en: Tilt
id: Miring

en: Shift
id: Pindah

en: Twirl Intensity
id: Intensitas Putaran

en: Shake Intensity
id: Intensitas Goyang

en: Suction Intensity
id: Intensitas Hisap

en: Rotation Speed
id: Kecepatan Rotasi

en: Whirling
id: Berputar

en: Details
id: Detil

en: Turbulence
id: Pergolakan

en: Start at Pointer
id: Bakar dari Lokasi Pointer

en: If disabled, a random location will be chosen.
id: Jiki dimatikan, akan terpilih lokasi secara acak.

en: Mesh Line Width
id: Lebar Garis Mesh

en: Line Color
id: Warna Garis

en: Glow Color
id: Warna Cahaya

en: Additive Blending
id: Pencampuran Aditif

en: You may want to enable this for dark window themes.
id: Anda mungkin ingin mengaktifkan ini untuk tema jendela gelap.

en: Presets
id: Preset

en: Choose a Preset
id: Pilih Preset

en: 3D Noise
id: Kebisingan 3D

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
id: Menciptakan api lebih dinamis tapi membutuhkan tenaga GPU lebih.

en: Gradient
id: Gradien

en: Animation Split
id: Pemisahan Animasi

en: Rotate Window
id: Rotasi Jendela

en: Horizontal Sparkle Position
id: Posisi Kilat Horizontal

en: Vertical Sparkle Position
id: Posisi Kilat Vertikal

en: Sparkle Size
id: Ukuran Kilat

en: Sparkle Rotation
id: Rotasi Kilat

en: Blur Quality
id: Kualitas Blur

en: Effect Profile Constraints
id: Batasan Profil Efek

en: Define when the current effect settings should be used.
id: Tentukan kapan pengaturan efek saat ini harus digunakan.

en: Application
id: Aplikasi

en: Any
id: Apapun

en: Animation Type
id: Jenis Animasi

en: Window Type
id: Jenis Jendela

en: Color Scheme
id: Skema Warna

en: Power Mode
id: Mode Daya

en: Power Profile
id: Profil Daya

en: Advanced Profile Options
id: Opsi Profil Lanjutan

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
id: Gunakan profil ini meskipun ada profil yang lebih cocok.

en: Delete this Profile...
id: Hapus Profil ini...

en: Effect Selection
id: Pemilihan Efek

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
id: Jika lebih dari satu terpilih, satu akan dipilih secara acak.

en: Search...
id: Cari...

en: Enable All
id: Aktifkan Semua

en: Disable All
id: Nonaktifkan Semua

en: Effect Presets
id: Preset Efek

en: Scale Style
id: Gaya Skala

en: 8Bit --- Smooth
id: 8Bit --- Halus

en: Spark Count
id: Jumlah Kilat

en: Spark Rotation
id: Rotasi Kilat

en: Spark Color
id: Warna Kilat

en: Rays Color
id: Warna Sinar

en: Star Rings Count
id: Jumlah Cincin Bintang

en: Star Ring Rotation
id: Rotasi Cincin Bintang

en: Stars Count Per Ring
id: Jumlah Bintang per Cincin

en: Star Gradient
id: Gradasi Bintang

en: Noise
id: Kebisingan
