burn-my-windows - en to hi translation catalogue (119 entries)

en: Apparition
hi: प्रेतछाया

en: Broken Glass
hi: टूटा हुआ शीशा

en: Doom
hi: कयामत

en: Energize A
hi: ऊर्जावान A

en: Energize B
hi: ऊर्जावान B

en: Fire
hi: आग

en: Default Fire
hi: तयशुदा आग

en: Hell Fire
hi: नरक की आग

en: Dark and Smutty
hi: अँधेरी और मैली

en: Cold Breeze
hi: ठंडी हवा

en: Santa is Coming
hi: सांता आ रहा है

en: Glide
hi: फिसलन

en: Glitch
hi: गड़बड़ी

en: Hexagon
hi: षटकोण

en: Incinerate
hi: भस्म

en: Matrix
hi: आव्यूह

en: Paint Brush
hi: पेंट ब्रश

en: Pixelate
hi: पिक्सलेट

en: Pixel Wheel
hi: पिक्सल व्हील

en: Pixel Wipe
hi: पिक्सल वाइप

en: Portal
hi: पोर्टल

en: Snap of Disintegration
hi: विघटन की चुटकी

en: T-Rex Attack
hi: T-Rex का हमला

en: TV Effect
hi: TV प्रभाव

en: TV Glitch
hi: TV की गड़बड़ी

en: Wisps
hi: विसप्स

en: Preview this effect
hi: इस प्रभाव का पूर्वावलोकन करें

en: Burn-My-Windows has been updated!
hi: Burn-My-Windows अपडेट कर दिया गया है!

en: View Changelog
hi: चेंजलॉग देखें

en: Delete this Profile?
hi: यह प्रोफ़ाइल हटाएं?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
hi: वर्तमान प्रभाव प्रोफ़ाइल अपनी सभी प्रभाव सेटिंग्स के साथ स्थायी रूप से खो जाएगी।

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Delete
hi: मिटाएं

en: Opening Windows
hi: विंडो खोलते समय

en: Closing Windows
hi: विंडो बंद करते समय

en: Normal Windows
hi: सामान्य विंडो

en: Dialog Windows
hi: संवाद विंडो

en: Default Color Scheme
hi: तयशुदा रंग योजना

en: Dark Color Scheme
hi: गहरी रंग योजना

en: On Battery
hi: बैटरी पर

en: Plugged In
hi: जब प्लग इन हो

en: Power-Saver Mode
hi: पावर-सेवर मोड

en: Balanced Mode
hi: संतुलित मोड

en: Performance Mode
hi: प्रदर्शन मोड

en: Power Saver or Balanced
hi: पावर सेवर या संतुलित

en: Balanced or Performance
hi: संतुलित या प्रदर्शन

en: High Priority
hi: उच्च प्राथमिकता

en: Standard Profile
hi: मानक प्रोफ़ाइल

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
hi: %s का पूर्वावलोकन

en: Close this Window to Preview the Effect!
hi: प्रभाव का पूर्वावलोकन करने के लिए इस विंडो को बंद करें!

en: Visit Homepage
hi: मुखपृष्ठ पर जाएं

en: View Matching Wallpapers
hi: मिलते-जुलते वॉलपेपर देखें

en: Donate
hi: दान करें

en: Report a Bug
hi: बग रिपोर्ट करें

en: Create an Effect
hi: एक प्रभाव पैदा करें

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Open Effect-Profile Directory
hi: इफ़ेक्ट-प्रोफ़ाइल निर्देशिका खोलें

en: About Burn-My-Windows
hi: Burn-My-Windows के बारे में

en: Add New Profile...
hi: नई प्रोफ़ाइल जोड़ें…

en: Animation Time [ms]
hi: एनीमेशन समय [ms]

en: Reset to Default Value
hi: तयशुदा मान पर रीसेट करें

en: Scale
hi: पैमाना

en: Gravity
hi: गुरुत्व

en: Blow Force
hi: प्रहार का बल

en: Shatter From Pointer Location
hi: सूचक स्थान से चकनाचूर

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
hi: खिड़की बंद करते समय आपका माउस सूचक जहां था, वहां से टुकड़े उड़ जाएंगे।

en: Strength
hi: ताकत

en: Speed
hi: गति

en: Color
hi: रंग

en: Randomness
hi: बेतरतीबी

en: Vertical Overshooting
hi: लंबवत ओवरशूटिंग

en: Trail Color
hi: पगडंडी का रंग

en: Tip Color
hi: टिप का रंग

en: Horizontal Scale
hi: क्षैतिज पैमाना

en: Vertical Scale
hi: लंबवत पैमाना

en: Pixel Size
hi: पिक्सल आकार

en: Brush Size
hi: ब्रश का आकार

en: Claw Scratch Scale
hi: पंजे का स्क्रैच स्केल

en: Claw Scratch Count
hi: पंजे की खरोंच गिनती

en: Warp Effect
hi: वार्प प्रभाव

en: Flash Color
hi: फ़्लैश रंग

en: Spoke Count
hi: स्पोक की गिनती

en: Squish
hi: स्क्विश

en: Tilt
hi: झुकाव

en: Shift
hi: बदलाव

en: Twirl Intensity
hi: घुमाव की तीव्रता

en: Shake Intensity
hi: झटकों की तीव्रता

en: Suction Intensity
hi: चूषण तीव्रता

en: Rotation Speed
hi: घूर्णन गति

en: Whirling
hi: घुमावदार

en: Details
hi: विवरण

en: Turbulence
hi: उथल-पुथल

en: Start at Pointer
hi: सूचक से प्रारंभ करें

en: If disabled, a random location will be chosen.
hi: यदि अक्षम किया गया है, तो एक यादृच्छिक स्थान चुना जाएगा।

en: Mesh Line Width
hi: जाल रेखा की चौड़ाई

en: Line Color
hi: रेखा रंग

en: Glow Color
hi: चमकदार रंग

en: Additive Blending
hi: योगात्मक सम्मिश्रण

en: You may want to enable this for dark window themes.
hi: आप इसे डार्क विंडो थीम के लिए सक्षम करना चाह सकते हैं।

en: Presets
hi: प्रीसेट

en: Choose a Preset
hi: प्रीसेट चुनें

en: 3D Noise
hi: 3D शोर

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
hi: अधिक गतिशील आग पैदा करता है लेकिन इसके लिए अधिक GPU शक्ति की आवश्यकता होती है।

en: Gradient
hi: ग्रेडियेंट

en: Effect Profile Constraints
hi: प्रभाव प्रोफ़ाइल बाधाएं

en: Define when the current effect settings should be used.
hi: परिभाषित करें कि वर्तमान प्रभाव सेटिंग्स का उपयोग कब किया जाना चाहिए।

en: Application
hi: अनुप्रयोग

en: Any
hi: कोई

en: Animation Type
hi: एनिमेशन प्रकार

en: Window Type
hi: विंडो प्रकार

en: Color Scheme
hi: रंग योजना

en: Power Mode
hi: पावर मोड

en: Power Profile
hi: पावर प्रोफ़ाइल

en: Advanced Profile Options
hi: उन्नत प्रोफ़ाइल विकल्प

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
hi: बेहतर मिलान वाली प्रोफ़ाइल होने पर भी इस प्रोफ़ाइल का उपयोग करें।

en: Delete this Profile...
hi: इस प्रोफ़ाइल को मिटाएं…

en: Effect Selection
hi: प्रभाव चयन

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
hi: यदि एकाधिक का चयन किया जाता है, तो एक को यादृच्छिक रूप से चुना जाता है।

en: Noise
hi: शोर
