Burn-My-Windows - en to fr translation catalogue (117 entries)

en: Apparition
fr: Spectre

en: Broken Glass
fr: Verre brisé

en: Doom
fr: Apocalypse

en: Energize A
fr: Énergie A

en: Energize B
fr: Énergie B

en: Fire
fr: Feu

en: Default Fire
fr: Feu par défaut

en: Hell Fire
fr: Feu de l'enfer

en: Dark and Smutty
fr: Sombre et ténébreux

en: Cold Breeze
fr: Brise froide

en: Santa is Coming
fr: Le Père Noël arrive

en: Glide
fr: Glisse

en: Glitch
fr: Défaut

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: Incinerate
fr: Incinération

en: Paint Brush
fr: Coup de pinceau

en: Pixelate
fr: Pixelisé

en: Pixel Wheel
fr: Roue de Pixels

en: Pixel Wipe
fr: Effacement de Pixels

en: Portal
fr: Portail

en: Snap of Disintegration
fr: Désintégration

en: T-Rex Attack
fr: Attaque de T-Rex

en: TV Effect
fr: Effet TV

en: TV Glitch
fr: Dysfonctionnement Télé

en: Wisps
fr: Feux follets

en: Preview this effect
fr: Aperçu de l'effet

en: Burn-My-Windows has been updated!
fr: Burn-My-Windows a été mis à jour !

en: View Changelog
fr: Voir le journal des modifications

en: Delete this Profile?
fr: Supprimer ce profil ?

en: The current effect profile with all its effect settings will be permanently lost.
fr: Le profil actuel avec tous ses réglages d'effet sera définitivement perdu.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete
fr: Supprimer

en: Opening Windows
fr: En ouverture de fenêtre

en: Closing Windows
fr: A la fermeture de la fenêtre

en: Normal Windows
fr: Fenêtres normales

en: Dialog Windows
fr: Boîtes de dialogue

en: Default Color Scheme
fr: Schéma de couleurs par défaut

en: Dark Color Scheme
fr: Jeu de couleurs sombres

en: On Battery
fr: Sur batterie

en: Plugged In
fr: Branché

en: Power-Saver Mode
fr: Mode économie d’énergie

en: Balanced Mode
fr: Mode équilibré

en: Performance Mode
fr: Mode de performance

en: Power Saver or Balanced
fr: Economiseur d'énergie ou équilibré

en: Balanced or Performance
fr: Équilibré ou performance

en: High Priority
fr: Priorité élevée

en: Standard Profile
fr: Profil standard

note: Translators: %s will be replaced by the effect's name.
en: Preview for %s
fr: Aperçu pour %s

en: Close this Window to Preview the Effect!
fr: Fermez cette fenêtre pour un aperçu de l'effet !

en: Visit Homepage
fr: Visiter la page d'accueil

en: View Matching Wallpapers
fr: Voir les fonds d'écran assortis

en: Donate
fr: Faire un don

en: Report a Bug
fr: Signaler un bogue

en: Create an Effect
fr: Créer un effet

en: Translate
fr: Traduire

en: Open Effect-Profile Directory
fr: Ouvrir le dossier des profiles d'effets

en: About Burn-My-Windows
fr: À propos de Burn-My-Windows

en: Add New Profile...
fr: Ajouter un nouveau profil...

en: Animation Time [ms]
fr: Durée de l'animation (ms)

en: Reset to Default Value
fr: Réinitialiser à la valeur par défaut

en: Scale
fr: Échelle

en: Gravity
fr: Gravité

en: Blow Force
fr: Force d'explosion

en: Shatter From Pointer Location
fr: Briser à partir de la position du curseur

en: The shards will fly away from where your mouse pointer was when closing the window.
fr: Les éclats s'envoleront de l'endroit où se trouvait le pointeur de votre souris lorsque vous fermez la fenêtre.

en: Strength
fr: Résistance

en: Speed
fr: Vitesse

en: Color
fr: Couleur

en: Randomness
fr: Aléatoire

en: Vertical Overshooting
fr: Dépassement vertical

en: Trail Color
fr: Couleur de la traîne

en: Tip Color
fr: Couleur de la pointe

en: Horizontal Scale
fr: Échelle horizontale

en: Vertical Scale
fr: Échelle verticale

en: Pixel Size
fr: Taille des pixels

en: Brush Size
fr: Taille du pinceau

en: Claw Scratch Scale
fr: Taille de la griffe

en: Claw Scratch Count
fr: Nombre de griffures

en: Warp Effect
fr: Effet de distorsion

en: Flash Color
fr: Couleur du flash

en: Spoke Count
fr: Nombre de rayons

en: Squish
fr: Écraser

en: Tilt
fr: Incliner

en: Shift
fr: Décaler

en: Twirl Intensity
fr: Intensité du tournoiement

en: Shake Intensity
fr: Intensité de la secousse

en: Suction Intensity
fr: Intensité de la succion

en: Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation

en: Whirling
fr: Tourbillon

en: Details
fr: Détails

en: Turbulence
fr: Turbulences

en: Start at Pointer
fr: Débuter au pointeur

en: If disabled, a random location will be chosen.
fr: Si désactivé, un emplacement aléatoire sera choisi.

en: Mesh Line Width
fr: Largeur des lignes du maillage

en: Line Color
fr: Couleur de ligne

en: Glow Color
fr: Couleur de la lueur

en: Additive Blending
fr: Mélange additif

en: You may want to enable this for dark window themes.
fr: Vous voudrez peut-être l'activer pour les thèmes de fenêtre sombre.

en: Presets
fr: Préréglages

en: Choose a Preset
fr: Sélectionner un préréglage

en: 3D Noise
fr: Bruit 3D

en: Creates a more dynamic fire but requires more GPU power.
fr: Crée un feu plus dynamique mais nécessite plus de puissance de la carte graphique.

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Effect Profile Constraints
fr: Contraintes du profil d'effet

en: Define when the current effect settings should be used.
fr: Définir quand les paramètres de l'effet actuel doivent être utilisés.

en: Any
fr: N'importe laquelle

en: Animation Type
fr: Type d'animation

en: Window Type
fr: Type de fenêtre

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Power Mode
fr: Mode d'alimentation

en: Power Profile
fr: Profil d'alimentation

en: Advanced Profile Options
fr: Options avancées du profil

en: Use this profile even if there are better matching profiles.
fr: Utilisez ce profil même s’il existe de meilleurs profils correspondants.

en: Delete this Profile...
fr: Supprimer ce profil...

en: Effect Selection
fr: Sélection des effets

en: If multiple are selected, one is chosen randomly.
fr: Si plusieurs effets sont sélectionnés, un est choisi au hasard.

en: Noise
fr: Bruit
